Цікава астрономія

Фантастична астрономія


Ви дивитеся в небо, хоча б інколи? Якщо ні, то ви багато втрачаєте. Наприклад, меньше мрієте, рідко знімаєте стрес, не замислюєтеся про велич небес, не фантазуєте!
Декілька цікавинок з фантастичної і разом реальної астрономії!







Визначаємо час за допомогою власної долоні




            Якщо забули або втратили годинник, а мобільник не працює, то можна запитати у перехожих. А якщо їх немає поблизу?

           Пропоную один з варіантів, як визначити час без годинника, щоб  хоча б трохи орієнтувалася в способах визначення часу.

 І все, що вам для цього потрібно — пальці рук, Сонце і горизонт.

           Якщо навколо багато дерев і вони загороджують огляд сонця, слід відійти в інше  містечко. По-перше, потрібно бачити чітку лінію горизонту. Необхідно пам'ятати, якщо сонце закриває хмари, то оцінка часу буде не точна. Далі буде потрібна наша долоня руки рука.


1. Потрібно поєднати вашу долоню з лінією горизонту. Необхідно розташувати мізинець так, щоб він збігався з лінією горизонту ( дивись малюнок). Для більш точного результату слід зробити зусилля, щоб долоня була на одному місці. Руку можна використовувати будь-яку. Але краще праву, так як вона є провідною для більшості людей.
2. Далі великий палець руки рекомендують зігнути всередину долоні. Це потрібно, щоб під час визначення він просто не заважав. 
3. Потім другу долоню необхідно поставити вище іншої в розправленому вигляді. 
4. І так вчиняти ці дії, поки верхня долоня не досягне висоти сонця. Вона повинна досягти нижнього його краю, але не заходити за нього. 
5. Коли прикладають одну долоню на іншу і верхня рука досягне нижнього краю сонця, необхідно врахувати кількість пальців, яких  вмістилося між сонцем і лінією горизонту.
6.  Рекомендується кожен палець брати за п'ятнадцять хвилин. 
7. Отриману кількість пальців треба помножити на число п'ятнадцять. І готово!


Електронний плакат з астрономії


18.11.2018

     З метою систематизації та узагальнення навчального матеріалу учні 11 класу створюють електронні плакати, в яких можна знайти стислу інформацію. 
     Плакати містять короткий текст, малюнки, фотографії, формули, астрономічні терміни та величин, які допомогають швидко орієнтуватися в матеріалі, який вивчається на уроках, готувати самостійно обрану тему для проекта.



 5 червня 2018

Проекти на уроках астрономії

         Для узагальнення та систематизації навчального матеріалу можна запропонувати учням 11 класу проектну роботу у вигляді  тематичного електронного плакату. На плакаті можна розташувати сигнальну інформацію з теми, якаб висвітлювала основні властивості, характеристики або опис того чи іншого досліджуваного об'єкта. 





        Для створення такого плакату можна використати такі ресурси:


Унікальна Сонячна система


Наше місце у Всесвіті воістину унікальне, і все це завдяки цілому комплексу умов. Сонячна система розташована між двома спіральними гілками галактики Чумацький Шлях (Молочний Шлях), де порівняно небагато зірок. І практично всі зірки на нічному небосхилі настільки далекі від нас, що навіть у найпотужніші телескопи їх видно як маленькі крапки, що світяться. Але чому все склалося саме так?
Якщо б Сонячна система знаходилася ближче до центру Чумацького Шляху, де спостерігається сильна концентрація зірок, ми зазнавали б впливу небезпечних і шкідливих чинників. Наприклад, це могло б викликати обурення земної орбіти, що було б згубно для життя людини. Однак Сонячна система розташована саме в такому місці Галактики, де вона захищена від руйнівного впливу космосу, - подалі від гарячих газових туманностей, а також вибухаючих зірок та інших джерел смертоносної радіації.
Сонце відноситься до такого типу зірок, яке ідеально підходить для підтримки життя на Землі. Наше Сонце - зірка довговічна, з рівномірним світінням, не дуже велика і не дуже гаряча. Величезна більшість зірок у нашій Галактиці набагато менше Сонця, і жодна з них не випромінює саме такого світла і такої кількості тепла, яке необхідне для підтримки життя на планеті, подібної до Землі. До того ж дуже багато з них - це системи з двох або більше зір, що обертаються одна навколо іншої під дією сил тяжіння. Сонце ж одиночна зірка. Сонячна система не була б така стійка, якщо б перебувала під дією сил тяжіння двох або більше сонць.
Ще одна унікальна особливість Сонячної системи полягає в розташуванні зовнішніх планет-гігантів, які рухаються по майже кругових орбітах і тяжіння яких не викликає істотних збурень в русі внутрішніх планет - планет земної групи. Навпаки, зовнішні планети виконують захисну функцію, захоплюючи і відхиляючи небезпечні космічні об'єкти. «Астероїди і комети врізаються в нас, але це відбувається далеко не часто завдяки сусідству таких газових планет-гігантів, як Юпітер», - пишуть у своїй книзі учені Пітер Ворд і Доналд Браунлі (Rare Earth-Why Complex Life Is Uncommon in the Universe) .Було відкрито, що існують і інші сонячні системи. І хоча в них теж були виявлені планети-гіганти, більшість з них мають орбіти, що представляють небезпеку для малих планет, подібних до Землі.



А скринька не просто відкривалася!

У 1901 році неподалік від грецького острова Андікітіра нирці, оглядаючи уламки затонулого корабля, знайшли скарб. Корабель виявився давньоримським торговим судном, яке серед іншого перевозило мармурові і бронзові статуї, а також срібні монети з Пергама. За монетами дослідники встановили, що корабель, який прямував, ймовірно, до Риму, затонув у 85-60 роках до н. е.. 
Знайдені на судні артефакти зберігаються в Афінському національному археологічному музеї. У 2005 році до музею звернулися вчені, проте їх цікавили не статуї і не монети, а бронзовий пристрій, який спочатку зберігався в дерев'яному футлярі розміром з коробку для взуття. Цей предмет, відомий як Антікіферійскій механізм, змушує засумніватися в тому, чи правильні сучасні уявлення про рівень наукового розвитку ранніх цивілізацій. Цей пристрій названо «найскладнішим з відомих механізмів стародавнього світу». Що ж це за предмет? І чому він має таке велике значення?
Загадковий предмет

Витягнутий на поверхню пристрій був роз'їдений корозією і вкритий товстим нальотом. Пролежавши на дні моря майже 2 000 років, він нагадував зеленуватий камінь. Спочатку таємнича знахідка не викликала особливого інтересу, тому що вся їхня увага була звернена на статуї. 
Коли в 1902 році один грецький археолог досліджував цей артефакт, механізм представляв собою розрізнені фрагменти. У ньому були шестерні різних розмірів з точно вирізаними трикутними зубчиками. Пристрій нагадував годинник, але, оскільки годинниковий механізм, як вважається, увійшов у вжиток лише близько 700 років тому, здавалося малоймовірним, що це був саме годинник. 
Як наголошується в одній статті про Антікіферійский механізм, «на думку більшості істориків, [близько 2 000 років тому греки] навряд чи вміли виготовляти зубчасті колеса з таким точним розрахунком, - колеса, вирізані з металу і утворюють складну систему передачі, здатну передавати рух від одного обертового валу до іншого ». Тим не менш вважалося, що даний пристрій є свого роду астролябією - приладом, який колись широко застосовувався для визначення географічної широти за розташуванням небесних тіл. 
Багато хто не вірив, що такий складний механізм з'явився 2 000 років тому. Вони вирішили, що даний предмет не міг перебувати серед уламків стародавнього корабля. У той же час один вчений припустив, що пристрій міг бути знаменитою сферою Архімеда. У I столітті до н. е..Цицерон описав її як свого роду планетарій - механічну модель, здатну в зменшеному масштабі відтворювати рух Сонця, Місяця і п'яти планет, які видно неозброєним оком. Однак за відсутністю вагомих контраргументів взяла перевагу теорія астролябії.
Більш ретельне дослідження
У 1958 році за вивчення цього механізму взявся Дерек де Соллі Прайс, фізик за освітою, який змінив поле діяльності і став професором історії.Він прийшов до висновку, що за допомогою цього пристрою можна було вираховувати час минулих і майбутніх астрономічних явищ, наприклад наступного повного місяця. Вчений встановив, що написи на диску означають календарні періоди - дні, місяці і знаки зодіаку. Колись, за припущенням дослідника, на диску були стрілки, які вказували положення небесних тіл у різний час. 
Прайс визначив, що найбільша шестерня відображала рух Сонця і що один її повний оберт відповідав сонячному року. Якщо інша шестерня, поєднана з першою, представляла рух Місяця, тоді співвідношення числа зубчиків у двох цих шестернях мали відображати уявлення стародавніх греків про орбіту Місяця.

Свіжий погляд на історію

У 2005 році група фахівців, про яку йшлося на початку статті, провела комп'ютерно-томографічне дослідження цього механізму. Були отримані його тривимірні рентгенівські зображення з високою роздільною здатністю. Результати дозволили розширити уявлення про те, як діяв цей пристрій. Коли повертали ручку, то щонайменше 30 пов'язаних між собою шестерінок надавали оберту механізму трьох дисків з переднього і з заднього боку ящика. За ним можна було заздалегідь визначати астрономічні цикли, в тому числі затемнення, і те, як ці цикли співвідносилися з чотирирічним циклом Олімпійських та інших Панеллінскіх ігор. На дати проведення цих ігор, як правило, спиралася хронологія. 
Чому ця інформація була така важлива? По ряду причин. Астрономія мала велике значення для стародавніх народів, тому що рух Сонця і Місяця було основою для календаря, за яким хлібороби визначали час сівби. Мореплавці орієнтувалися по зірках. Життя в грецькому суспільстві багато в чому визначалося астрономічними явищами. 
Які б ще знання ні дозволяв нам почерпнути цей механізм, він служить доказом того, що в Древній Греції астрономія і математика, багато в чому засновані на давніх вавілонських традиціях, були розвинені значно більше, ніж ми собі уявляємо. Антікіферійскій механізм не тільки ставить під питання наші уявлення про те, як розвивалася техніка протягом століть, але і дозволяє по-новому поглянути на історію».
Модель внутрішньої частини Антікіферійского механізму
1. За переднього диску визначалися фази місяця, а також положення сонця і місяця. До того ж по ньому можна було визначати день і місяць згідно з сонячним календарем і рух сонця (і видимих планет) щодо сузір'їв зодіаку 
2. Верхній диск із заднього боку показував взаємозв'язок між місячними місяцями, сонячними роками і часом проведення Панеллінскіх ігор 
3. Нижній диск із заднього боку дозволяв визначити, коли відбудуться сонячне і місячне затемнення

Комментариев нет:

Отправить комментарий